שם הקורס:
"ירושלים של מומחים"
הדרכה: בהדרכת מומחים בתחומם, רכז עומר שפירא
תאריך פתיחה: 28/10/2020

סדרת סיורים בעיר המורכבת ביותר בארץ, אולי בעולם כולו, בדגש אתרים ותכנים הפחות מוכרים לרוב המטיילים. עם מגוון התרבויות, העדות והאנשים המרכיבים את הפסיפס הירושלמי, במגוון רב של נושאים: היסטוריה ודתות, אקטואליה, אדריכלות, ספרות ושירה, אמנות ועוד.
א  |  ב  |  ג  |  ד  |  ה  |  ו  |  ש
7 טיולים אחת לחודש
ת"א, תחנת רכבת סבידור (ארלוזורוב)
1660 ש"ח
קלה

 

28/10/2020 "שומרי ארץ הקודש" בירושלים הקדושה סיור ייחודי וחדש בעקבות הפרנציסקנים- המסדר המסתורי והחשוב בירושלים לאורך 800 שנה, בשלל מתחמים ומנזרים. בין האתרים והנושאים: תאולוגיה ושלושת הנדרים- מוצגים ארכיאולוגיים חשובים, בית ספר למוזיקה, ליטורגיה מיוחדת, בעקבות הסרט: "שם הורד", מנזר האחיות הקלריסיות וכנסיית סן- סלווטורה, הקולינריה של המסדר, הר ציון ואולם הסעודה האחרונה, מנזר יוחנן בהרים בכפר עין כרם. בשילוב מפגשים מרתקים.
בהדרכת עודד אמיתי

 

18/11/2020  ירושלים של מעלה ושל מטה  פינות נסתרות ושילובים "בלתי אפשריים" שיש רק בירושלים: בבית הראשון שנבנה בירושלים מחוץ לחומה, עבור קונסול נוצרי ע"י יהודים, נראה את בנות חסידות קרלין ונגלה בור מים וקולומבריום מהתקופה הרומית. נבקר בבית החולים הצרפתי "ההוספיס", כאן מוגש טיפול חומל לחולים סופניים וזה- לא סיפור עצוב! סיור במבנה הגדול והמרשים של היברו יוניון קולג- נשמע על לימודי יהדות בגישה הקונסרבטיבית ועל הכשרה לרבנות גם לנשים. ממצאים עתיקים עם סיפורים מרתקים ותצפית יפה לחומות העיר. במלון הר ציון נשמע על "הפטנט" של הרכבל ששמר על הקשר עם הרובע היהודי הנצור ב-48, ומתחתיו בור מים המשמש כיום כ,חמאם " של המלון ועוד הפתעות.
בהדרכת דליה שוטלנד   

 

20/01/2021 מוסררה- סמטאות הקסם ורחובות הזעם  סיפורה של שכונה יפהפייה, ערבית במקורה, בה בתי אבן נהדרים שבנו אפנדים עשירים בימיה של ירושלים הקוסמופוליטית בראשית המאה העשרים. בין סמטאותיה היפות, על קו הגבול, גם גדלו וזעמו פנתרים שחורים... מוסררה בעשור האחרון הפכה לזירה מרתקת לאמנות חברתית ישראלית, מזעם הפנתרים לאמנות צילום ועיצוב ברוח השכונה וסיפורה הייחודי... נכיר את מוסררה של אז ואת זו של היום, הסיור כולל ביקור בגלריות המיוחדות שבשכונה ומפגש עם אבי סבג "האיש והאגדה" שמאחורי ביה"ס לאמנות במוסררה ומי שהשפיע על דמותה של השכונה המתחדשת. בין האתרים: הכנסייה האנגליקנית, בית החלונות, המרכז למוסיקה מזרחית, גלריה לאמנות מוסררה, גלרייה לצילום, גלריה חברתית, פרויקט יד לקשיש, רחוב "הם לא נחמדים",ועוד.
בהדרכת חדוה אבוחצירה 

 

10/02/2021  הר הבית ומזרח ירושלים, כשדת ופוליטיקה נפגשים  נצא לסיור אקטואלי-פוליטי-דתי-ירושלמי וננסה להכיר את המצד מאז מלחמת ששת הימים ועד עסקת המאה. נתחיל בסיור בהר הבית (ללא כניסה למסגדים), ניסע לתצפית על מחנה פליטים שועפט, נמשיך לראות את גדר הביטחון/ההפרדה בראס אלעמוד. נבקר בקבר רחל המוקף חומות. נראה כיצד הצד היהודי והפלסטיני משתמשים בדת לצרכים לאומיים.
בהדרכת ד"ר
ירון עובדיה. יציאה מוקדמת- 7:00 

 

17/03/2021 "החי על המת"   "מעל פסגת הר הצופים" עמדו רבים להביט על ירושלים. לאורך ההיסטוריה שימש ההר כחלק מעיר המתים ובעת החדשה הפך לחלק חשוב מהעיר. נבקר בבית הקברות הבריטי, באחוזת הקבר של משפ'  בנטוויץ', ובזה של המושבה האמריקאית. נפקוד את קבר ניקנור האלכסנדרוני המצוי בגן הבוטני הוותיק ונהנה מיופיו של הגן הקסום. נספר את סיפורה של האוניברסיטה העברית מימי היות המקום בית קיץ של סר בריטי ועד חזרת הסטודנטים אל הקמפוס אחרי 67. נבקר במתחם אוגוסטה ויקטוריה.נהנה מקטעי נגינת עוגב גדול ואדריכלות נהדרת באוניברסיטה המורמונית מול נוף העיר העתיקה.
בהדרכת אורלי בן משה

21/04/2021   "מאויב לאוהב"- בעקבות ש"י עגנון בתלפיות וברמת רחל העתיקה. הסופר המתחיל שמואל יוסף צ'צ'קס מגיע תחילה ליפו ועובר לירושלים, העיר עמה הוא מנהל יחסי "שנאה-אהבה" עד שנכבש בקסמיה ומתיישב בה לצמיתות. נעקוב אחר דרכו, משפחתו ויצירתו בשכונת תלפיות בה התגורר וברמת רחל.
בהדרכת חיליק אברג'ל


19/5/2021  ירושלים של קצוות  מסע בעקבות יוצאים בשאלה וחוזרים בתשובה בירושלים  סיור מיוחד, מרתק ומרגש בירושלים, מוקד סוער של אמונות ודעות, של מבקשי אלוהים לצד ספקנים וכופרים. עם מורה הדרך מוטי בר-לב, שגדל בשכונת מאה שערים ויצא בשאלה. נצא למסע מרתק בעקבות אנשים שהפנו עורף לחברה בה גדלו ופנו למסע ארוך ומפותל. ומנגד נבין האם החוזרים בתשובה הצליחו להיטמע בחברה החרדית? מה קרה לדור השני של החוזרים בתשובה? מי הם החוזרים בתשובה שקוראים לחזרה לישראליות? נסייר בשכונת נחלאות ובשכונת החומה השלישית, נלמד על תפקודי השכונה החרדית, פלגים וכתות בחברה החרדית, פוליטיקה והנהגה, קודי לבוש ועוד.
בהדרכת מוטי בר-לב