שם הקורס:
"דתות עדות וכתות"
הדרכה: בהדרכת מומחים בתחומם
תאריך פתיחה: 30/10/2020
 
נכיר לעומק ובדרך אישית את הגוון האנושי-דתי המרכיב את ארץ ישראל: נצרות- העדות והמסדרים השונים, כתות שפרשו מהאיסלם, בדואים בנגב, דרוזים ואמונה בקברי צדיקים.
א  |  ב  |  ג  |  ד  |  ה  |  ו  |  ש
7 טיולים אחת לחודש
ת"א, תחנת רכבת סבידור (ארלוזורוב)
1660 ש"ח
קלה

 

 

30/10/2020  כת האחמדיה בחיפה ודרוזים בג'וליס   כולם מכירים את צריחי המסגד הגבוהים שעל הכרמל בכניסה לחיפה, אך מעטים ביקרו בו והכירו את ייחודה של הכת שבנתה אותו. במסגד נכיר לעומק את כת האחמדיה שמרכזה בכפר(כיום שכונת) כבאביר ונעמוד על ההבדלים בינם לבין מוסלמים אחרים. נמשיך לכפר ג'וליס בגליל, מרכזם של הדרוזים בא"י, לשיחה מרתקת על ההיסטוריה, האמונה והסודות (עד כמה שניתן) של העדה והדת הדרוזית.
בהדרכת יותם יעקבסון, חוקר דתות בארץ ובעולם

20/11/2020  הכנסייה הקתולית בין עבר לעתיד   כיצד מוסד עתיק ושמרני יכול להתעדכן ולהתאים את עצמו לעולם המודרני? בעשורים האחרונים, נושבות בכנסייה הקתולית רוחות של שינוי, קידמה וסובלנות, אותן נגלה בסיור זה. באבו גוש, נבקר ב"סאקסום" מרכז מבקרים חדש ומודרני שהוקם על ידי אירגון "אופוס דאי". משם נמשיך לירושלים, נכיר את המכון התיאולוגי "טנטור", שמקדם דיאלוג פנים-נוצרי ובין-דתי ונערוך תצפית על בית לחם וסביבתה. נבקר במנזר הקפוצ'יני בטלביה ונכיר את הקתולים דוברי העברית במרכז העיר.

בהדרכת איילת אורפז, מומחית לנצרות    

 

 

01/01/2021  "שומרי ארץ הקודש" בירושלים הקדושה   סיור ייחודי וחדש בעקבות הפרנציסקנים- המסדר המסתורי והחשוב בירושלים לאורך 800 שנה בשלל מתחמים ומנזרים בירושלים. בין יתר האתרים והנושאים: תאולוגיה ושלושת הנדרים- מוצגים ארכיאולוגיים חשובים, בית ספר למוזיקה, ליטורגיה מיוחדת, בעקבות הסרט: "שם הורד", מנזר האחיות הקלריסיות וכנסיית סן- סלווטורה, הקולינריה של המסדר, הר ציון ואולם הסעודה האחרונה, מנזר יוחנן בהרים בכפר עין כרם, בשילוב מפגשים מרתקים.
בהדרכת עודד אמיתי

 

19/02/2021  "בית הסבתות" בעיירה הבדואית שגב שלום   חוויית מפגש ייחודית בין המבקר לבין התרבות הבדואית של ישראל של ימינו. במהלך הביקור נכיר את האתגרים של התרבות הזאת, המסורות הנסתרות שלה, ודרכי ההתמודדות שלה עם העולם המודרני. המפגש עם אמאל אלכום, מיסדת בית הסבתות, הוא מפגש מעורר השראה. קיומו של בית הסבתות מאפשר מקום מפגש חברתי, לצד תעסוקה, עבור נשים בדואיות מבוגרות, שעם המעבר למגורי קבע איבדו את מקומן וחשיבותן בחברה. נשלב טיול טבע קצר וסיור בדרך הפסלים ליד חצרים.
בהדרכת עומר שפירא  

 

05/03/2021  נצרות ונזירות בחיפה   מורת הדרך ג'אדה בולוס הכירה באופן אישי את עולם הנזירות הנוצרי על גווניו השונים. נכיר עמה את הנזירות הכרמליתיות במנזרן בעיר ואת המקבילה הגברית, הכרמליתים, במנזר וכנסיית סטלה מאריס. נפגש עם כהני דת ארמנים ויוונים קתולים ונכיר פינות לא מוכרות בעיר התחתית.
בהדרכת ג'אדה בולוס, מומחית לנצרות

 

 

09/04/2021  "מרוסיה באהבה"-  אתרים פרבוסלביים בירושלים הכנסייה הפרבוסלבית היא הכנסייה הלאומית של רוסיה, העוברת בימינו תהליכי התעוררות והתעצמות, שמורגשים היטב גם בארץ הקודש ובמיוחד בירושלים. נתחיל מחצר סרגיי שבמגרש הרוסים, שנפתחה מחדש כמלון לאחר שנים של שיפוץ ושימור. נמשיך אל כנסיית אלכסנדר נייבסקי שברובע הנוצרי ונראה את השרידים הארכיאולוגיים שהתגלו במקום. ניסע לפסגת הר הזיתים ונתרשם מהמתחם רחב-הידיים של מנזר העלייה לשמיים. נבקר ב"קברי הנביאים" התת-קרקעיים והאפלים, שמיוחסים במסורת לנביאים חגי, זכריה ומלאכי. לבסוף, נלך במורד הר הזיתים אל כנסיית מריה מגדלנה, בעלת כיפות ה"בצלים" המוזהבים.
בהדרכת איילת אורפז
     

 

07/05/2021   "מעלות לרקיע" – קברי צדיקים בגליל   תופעת העלייה לקברי צדיקים היא מורכבת ומרתקת בהרבה ממה שמוכר לרובנו. נדון לעומק על השורשים העמוקים שלה ביהדות ובדתות אחרות ונבקר בכמה מהבולטים והמיוחדים שבאתרים בגליל העליון. נסייר בבית הכנסת העתיק של ברעם בין שרידים מרשימים ושמורים היטב ונדון בחשיבות בתי הכנסת בתקופות המשנה והתלמוד. נגע גם בנושא הערבים המרונים שחיו בסמוך לבית הכנסת.
בהדרכת יותם יעקבסון