שם הקורס:
"אומרים ישנה ארץ" - קבוצה א'
הדרכה: עדנה אשד
תאריך פתיחה: 04/11/2020

לתושבי רחובות, ראשל"צ והסביבה- הסדרה הזו בשבילכם. טיולים במגוון גדול של אזורים ונושאים-  מהגליל ועד הנגב, כולל קמפוס בן יומיים. נשלב מפגשים מרגשים ומרתקים עם מסלולי טבע יפים ברמת קושי קלה עד בינונית.

א  |  ב  |  ג  |  ד  |  ה  |  ו  |  ש
7 טיולים אחת לחודש
רחובות, ראשל"צ, נס ציונה
1720 ש"ח
קלה עד בינונית

 

04/11/2020   חידת אמאוס ונחל יתלה    בסיור נבדוק היכן שכנה אמאוס המקודשת בברית החדשה. נפתח בביקור במתחם הנוצרי בלטרון הנחשב כאמאוס. נמשיך לאבו-גוש ונשמע האם כאן היתה אמאוס והאם כאן שכנה קרית יערים, ומה הקשר של אלו לארון הברית?? נספר את סיפורה של משטרת אבו-גוש וסיפורו המדהים של האלןף הראשון בצה"ל, שאנדרטה לזכרו נמצאת בקרית יערים. סיפור תושבי הכפר מהמאה ה-16 דרך מלחמת העצמאות ועד "מלחמות החומוס" והקמת המסגד הצ'צ'ני. נחפש את פרחי הסתיו הראשונים בטיול מהר הרוח לתצפית מעל ערוצו העמוק של נחל יתלה ונשמע על מנהרת הרכבת שמתחת לרגלינו. באתר נבי סמואל, הנקודה הגבוהה ביותר ליד ירושלים, נערוך תצפית נפלאה, נטייל בין בוסתן ומעיין ונברר האם שמואל באמת נקבר כאן.  

 

23/12/2020  כרמל  חוויה דרוזית אחרת  מפגש מרגש עם בותיינה, אמנית דרוזית מדליית אל כרמל היוצרת ציורים בהשפעת אירועי השואה. נטייל במזרח הכרמל ונחפש את פרחי החורף- נרקיסים, אירוס הסרגל ועוד. (במידה וגשם ובוץ לא יאפשרו טיול בכרמל הטיול יעבור לצפון מדבר יהודה, בין קומרן למצוקי דרגות).

 

13/01/2021   בארות יצחק הישנה ונחל הבשור  סמוך לקיבוץ עלומים ,ליד כביש 232, ניצב מגדל המים נקוב הכדורים של בארות יצחק הישנה– נקודת ההתיישבות הדתית הראשונה בנגב. האתר, שבמרכזו ניצב מגדל המים, עבר לאחרונה שיקום ושימור ונפתח בו מרכז מבקרים מרשים המספר סיפור לא מוכר. בהמשך נטייל במסלול חדש ולא מוכר לרבים בנחל הבשור, נשמע את סיפורו של תל ג'מה, אחד הגדולים בתילי הדרום ונהנה מפריחת החורף בצפון הנגב

 

03/02/2021 השרון מזרח ומערב מזרח השרון   טיול טבע, פריחה ונוף בגבעות שמעל השרון. נתחיל במסלול נופי מקסים בחורבת זכור ליד נירית ,מעל יער חורשים, בין מרבדי פריחה ססגונית. בישוב סלעית נהנה מאחת התצפיות היפות בארץ במצפור חדש לזכר הדר גולדין, 360 מעלות מהים והשרון עד הרי השומרון... נמשיך אל פארק יקום במערב השרון לטיול מקסים של פריחה, מצוקי כורכר, נחל ובריכות מים. נסיים בתצפית יפה גבוה מעל הים.

03/03/2021   דבורים וסחלבים הרי ירושלים    בתקופת שיא הפריחה בהרי ירושלים נחפש סחלבים, צבעונים ועוד מגוון פרחים. ליד צובא נעלה מעט למבצר צלבני ולתצפית לידו. נראה עצי אלון וזית עתיקים במיוחד ופריחה צבעונית. בהר הטייסים נצפה לכל הכוונים, נערוך סיור פריחה ונשלב סיפור מתחילת ימיו של החיל האוויר. סביב פסגת דיר עמר, לא רחוק מהר הטייסים, נצא למסלול טבע ונוף ירוק ויפה, נספר את הסיפור המיוחד של תרפיה בטבע שעברו מטופלים במרכז "איתנים", שלקחו חלק בהכשרת השביל. נכיר את "מגן דבורים אדום" במפגש מרתק עם אחד האנשים שמנסים להציל את העולם, או לפחות את הדבורים בארץ...נלטף דבורים ואולי אפילו נלקק דבש...

 

21/04/2021    בעקבות הסובוטניקים בסג'רה   יום אחד ברוסיה, הניחו אצל הכומר את האיקונים והצלבים שלהם, עזבו 163 נוצרים את הכפר סולודניקי, והלכו אחרי קורקין לארץ ישראל. ביניהם היה גם אב סבי – אליהו פרוטופופוב . דרך ארוכה עשה סבא אליהו לארץ ישראל ולחיק היהדות: מה גרם לו ולאחרים לעבור את הדרך הזו? מדוע התגיירו והגיעו לארץ ישראל?  מדוע שתקו ולא סיפרו, התנהלו כאילו הסתירו סוד גדול... כך מתחיל סיפורה של משפחת פרוטופופוב , משפחת גרים (סובוטניקים) שעלתה לארץ בתחילת המאה הקודמת וקשרה את גורלה עם אדמת הארץ ויושביה. את המשך הסיפור נשמע במהלך סיור בסג'רה, בטבע הסובב אותה ובחצר המשפחה. בהמשך נטייל בגבעות הגליל התחתון עם פריחת סוף האביב. בהדרכת אסתר שמואלי, נינתו של אליהו.

 

19/05/2021  "שתולה על פלגי מים"     נסיים את הסדרה ביום מגוון סמוך לגבול לבנון. טיול קצר ומרענן ליד המים הזורמים בפינת החמד עין חרדלית שבנחל כזיב, בה ניתן לשכשך רגליים ואף ללכת במים רדודים.  "שביל הנפש" , ניסע לאורך הגבול לאורך "הקירות המדברים" שהם ציורים שנעשו על ידי עמותת אומנים למען ישראלנצפה ללבנון ונראה מרחוק את אחת הכניסות למנהרה שחצב החיזבאללה כדי לחדור לישראל. נטייל בשביל מיוחד בין עצי ער אציל גבוהים היוצרים יער מוצל ומדהים על גבול הצפון ליד מושב שתולה. לאורך השביל שלטים עם ציטוטים הקשורים לטבע. במושב שתולה נשב אצל שולה, "המאמא הכורדית" שתספר את סיפור חייה בהומור בשילוב שירים כורדיים ונהנה מארוחה כורדית מסורתית עשירה וטעימה.