שם הקורס:
סדנת צפרות
הדרכה: יהונתן מירב
תאריך פתיחה: 16/10/2020

ישראל היא מקום מדהים לציפורים. השילוב של ציר נדידה עצום בגודלו ומגוון מרשים של בתי גידול תורמים לכך שבישראל נצפו עד היום קרוב ל-550 מינים שונים של ציפורים!

במהלך הסדנא נצא לאתרי הצפרות הטובים ביותר בישראל בהתאם לעונה, נכיר את המינים הנפוצים ונחפש אחר מינים נדירים ומיוחדים.   

א  |  ב  |  ג  |  ד  |  ה  |  ו  |  ש
8 מפגשים ו 2 הרצאות
ת"א, תחנת רכבת סבידור (ארלוזורוב)
2550 ש"ח
קלה

16/10/2020  עבר ל-20.11.20 יום שישי,  נדידת הסתיו בעמק בית שאן  אוקטובר הוא חודש השיא בנדידת הסתיו בישראל. מיליוני ציפורים ממאות מינים נודדות דרך ישראל בדרכן להעביר את החורף באפריקה. עמק המעיינות הוא אחד האזורים הטובים ביותר לחוות את הנדידה. בריכות הדגים, המאגרים והשטחים החקלאיים בעמק מארחים כמות עצומה של ציפורים.  נבלה את כל היום בתצפיות באזור כפר רופין, טירת צבי וגאון הירדן ונחפש דורסים, שקנאים, חסידות, שחפים, ברווזים וציפורי שיר נודדות. 

26/11/2020  יום חמישי, הרצאה מיוחדת - "העמק הוא חלום - צפרות וטבע בעמק החולה" 

04/12/2020  יום שישי, עמק החולה - כולל אגמון החולה  אגמון החולה הוא ללא ספק אחד מאתרי הצפרות הטובים ביותר בארץ, אם לא בעולם. במהלך החורף מבלים בעמק עשרות אלפי עגורים, עופות מים, שקנאים ועופות דורסים. נבלה את כל היום בשטחי האגמון, נחפש מינים נדירים של דורסים כגון עיט השמש, עיט צפרדעים ועוד. לקראת שקיעה נצטרף לסיור בעגלת המסתור לחוויה בלתי נשכחת עם עשרות אלפי עגורים.

  

18/02/2021  יום חמישי,  הרצאה מיוחדת - "נדידת האביב בישראל"

   26.2.21   ( נדחה מ- 
19.2.21 בגלל גשם )    יום שישי, מישור החוף וחי בר כרמל  סיור בעקבות עופות חורפים לבתי הגידול הלחים של מישור החוף. נבקר בבריכות הדגים של מעגן מיכאל, מעין צבי ונחשולים ונהנה ממגוון עצום של ציפורי מים, דורסים ועוד. אחה"צ נעלה לשמורת "חי-בר כרמל" שם נלמד על תכנית ההשבה לטבע של דורסים בישראל ונתפעל מיופיים של הנשרים ודורסים נוספים. 

05/03/2021  אביב מוקדם בים המלח האביב בפתח והנדידה נכנסת להילוך גבוה. 

נבלה את היום במדבר יהודה, נבקר במספר אתרים בהם נצפה בנדידת העופות הדואים (חסידות, דורסים ועגורים). מלבד דורסים נחפש מספר מינים של ציפורי מדבר מיוחדות וכן ציפורי שיר נודדות. בשעות אחר הצהרים נגיע לאזור הר עמשא - רכס ייחודי שמארח מגוון מיני בתה, פריחה משגעת ועוד.

18-20/03/2021  (חמישי-שבת)  קמפוס 3 ימים באילת - שיא נדידת האביב אילת מוכרת כאחד המקומות הטובים בעולם לצפרות בנדידת האביב. עשרות מינים של ציפורים חולפות דרך האזור החל מאמצע מרץ והאתרים סביב העיר ובדרום הערבה מתמלאים בציפורים נודדות. במהלך הסיור נבקר באתרי הצפרות הטובים ביותר, הרי אילת, בריכות המלח, פארק הצפרות ועוד. נצפה במגוון עשיר של דורסים, עופות מים וציפורי שיר נודדות, נתנסה בטיבוע ציפורים ונבקר גם במספר אתרים מדבריים בהם נחפש את המינים המיוחדים של האזור, עפרונים, סלעיות, קטות ועוד. 

27/05/2021  יום חמישי, סיור ערב בעקבות דורסי הלילה  
סיור ערב מיוחד בו נחפש מספר מינים של דורסי לילה. הסיור יתמקד במרכז הארץ, אזור מערב השומרון והשפלה. בסיור נחפש את כוס החרבות, האוח העיטי (הגדול בדורסי ישראל), ינשוף עצים, תנשמת ועם קצת מזל גם שעיר.

הסיור יתחיל בשעות אחה"צ וייכנס לתוך הלילה. 

בהדרכת יהונתן מירב ממרכז הצפרות הישראלי. יהונתן הוא מדריך הצפרות המנוסה ביותר בישראל ועובד החברה להגנת הטבע.

הסדנא מיועדת לצפרים חובבים וכאלו המעוניינים להתקדם בתחום.