שם הקורס:
על בתים, נופים ואנשים
הדרכה: רם קפלן
תאריך פתיחה: 06/10/2021
סדרה חדשה ומרתקת בהדרכת מורה דרך מומחה לאדריכלות, בה נספר על הקשר בין האנשים, הבתים והנוף הטבעי והבנוי סביבם. נבקר בפינות פחות מוכרות ונעסוק בדמויות מפורסמות וגם פחות ידועות מזוויות מיוחדות. 
א  |  ב  |  ג  |  ד  |  ה  |  ו  |  ש
7 טיולים אחת לחודש
ת"א, תחנת רכבת סבידור (ארלוזורוב)
1660 ש"ח
קלה. הליכות עירוניות של 2-3 ק"מ ליום. בחלק מהטיולים הליכה קלה בטבע.

 

   

6.10.21  האריסטוקרטים של ירושלים בעקבות בתים, אנשים וחלומות ברחביה ובטלביה, טלביה על בתיה המפוארים שיופיים נותר עד היום ורחביה, השכונה הירוקה עליה נכתב "דוקטור מול דוקטור גר". סיפורים מרגשים על דמויות, מאוויים וחלומות.  ברחביה נערוך סיור מרתק ומרגש בבית לוי אשכול, נכיר לעומק את דמותו ואת חוש ההומור של ראש הממשלה.

3.11.21  פותחים את הים  סיור לאורך קו החוץ התל אביבי – מנמל תל אביב בעקבות סיפור המכבייה ויריד המזרח, דרך גן העצמאות "והמערה הסודית של חסמבה". כיכר אתרים- "המהפך" של הקולוסיאום והפוסיקט... בריכת גורדון המיתולוגית. ביקור בבית בן גוריון. סיפורה של אלטלנה, בית האופרה והקזינו על המים, חוף ירושלים, סיפורה של מנשיה ומסגד חסן בק .

8.12.21  תל אביב עיר לבנה ירוקה   היכרות עם העיר הלבנה והסגנון הבינ"ל (ה"באוהאוס") ותכנונה בר הקיימא . גן מאיר ופרשיית הרצל שהסעירה את תל אביב. עצי השקמה העתיקים, שדרות העיר המרכזיות ותכנית עיר הגנים של גדס. השקמה החבויה העתיקה ביותר בעיר, גן יעקב וכיכר הבימה. במהלך הסיור ניפגש עם חברי קהילה עירונית  ברת קיימא בתל אביב.

2.2.22  יש מוצא בהרי יהודה  ביקור בחוות ילין ובבית יהושע ילין שבמוצא ההיסטורית, בעקבות סיפור מרתק על התיישבות חלוצית. ביקור בעינות תלם - מעיין חבוי בהרי ירושלים, מסלול הליכה קצר בשביל עוטף מבשרת ציון ותצפית מרהיבה לסכר ומאגר בית זית, בליווי פריחת השקד המרהיבה. מחצבת הר חרת ההיסטורית ואתגרי השימור בהרי ירושלים .

2.3.22  כל צבעי השפלה  יום טיול המשלב טבע, נוף, פריחה ומנזרים. תצפית מתל עזקה. מסלול חורבת מדרס המעגלי – מערת קולומבריום, הצצה למערות מסתור מימי מרד בר כוכבא, מערת קבורה עתיקה, קולומבריום מפואר ואפילו פירמידה אמיתית בלב עצי האלון.  סיורים מרתקים במנזרים בית גימאל ודיר ראפאת בהם נכיר את חיי הנזירים. 

30.3.22  ירושלים - מאוסף שכונות לעיר בינלאומית: התפתחות מרכז העיר במאה ה-19: בית אנה טיכו וסיפורו של הזייפן מוזס-שפירא. חצר פיינגולד,  מגרש הרוסים ורחוב יפו של ה-19. מתחם סן לואי הצרפתי. תצפית נהדרת מגג בניין נוטרדאם. המתחם האנגליקני בכנסיית המשיח ומודל ירושלים של קונארד שיק.

 

11.5.21  בעקבות עולי רגל צליינים ומבקרים בעיר העתיקה בירושלים ביקור בעיר כפי שראו אותה מבקרים וצליינים לאורך ההיסטוריה: מצודת דוד וציוריו של הצייר הבריטי רוברטס, הרובע היהודי, בתי הכנסת הספרדיים ובית כנסת החורבה לפי תיאורם של אשתורי הפרחי והרמב"ן, הרובע הנוצרי וכתבי הצליינית איגריה, כנסיית הקבר על פי מארק טווין ותצפית על הר הבית כפי שראה אל-מוקאדסי

 * יתכנו שינויים בתכנית ומועדי הסיורים.